Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva import, försäljning och installationer av solcellpaneler med tillbehör.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 785 174 | 1 154 308 | 1 815 719 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -280 222 | -321 631 | -252 423 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -456 099 | -538 290 | -285 764 |
| Årets resultat (tkr) | -453 599 | -538 290 | -285 764 |
| Summa tillgångar (tkr) | 831 165 | 1 073 198 | 1 191 334 |
| Antal anställda | 355 | 633 | 723 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 785 174 | 1 154 308 | 1 815 719 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -280 222 | -321 631 | -252 423 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -456 099 | -538 290 | -285 764 |
| Årets resultat (tkr) | -453 599 | -538 290 | -285 764 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 481 674 | 402 827 | 173 261 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 349 491 | 670 370 | 1 018 073 |
| Tillgångar (tkr) | 831 165 | 1 073 198 | 1 191 334 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 64 999 | 306 799 | 376 086 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 4 472 | 4 517 | 3 986 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 42 069 | 101 073 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 719 625 | 660 811 | 811 261 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 831 165 | 1 073 198 | 1 191 334 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 243 845 | 330 979 | 374 579 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 89 071 | 126 757 | 135 562 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 355 | 633 | 723 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 212 | 1 824 | 2 511 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 938 | 723 | 706 |
| Vinstmarginal | -35.7% | -27.9% | -13.9% |
| Soliditet | 7.8% | 28.6% | 31.6% |
| Kassalikviditet | 40.9% | 89.9% | 102.2% |
Svea Renewable Solar AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 74 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva import, försäljning och installationer av solcellpaneler med tillbehör.